اولین جلسه آموزش فوتسال ۱

جلسه اول آموزش فوتسال (پاس اصولی)

سایت تخصصی فوتسال لاهیگ لاهیجان زیر نظر مربی رسمی فوتسال ایران و آسیا روزبه صفابخش دارنده مدرک مربیگری فوتسال level 1 & level 2 تصمیم دارد هر هفته مطالبی در مورد فوتسال در سایت منتشر نماید.
برای علاقه مندان به فوتسال در کانال تلگرام،می توانند روند سایت را پیگیری نمایند. safabakhsh_futsal@

پاس اصولی در فوتسال

تکنیک پاس:

مقدمه:

از مهمترین تکنیکهایی که در هر بازی می تواند عاملی کلیدی در موفقیت یک تیم باشد تکنیک پاس است که آموزش آن می تواند برای بازیکنان و مربیان حائز اهمیت باشد. پاس در واقع عامل ارتباط بازیکنان در جریان بازی بوده که متعاقب آن موفقیت در استراتژی کلی تیمی را در بر خواهد داشت. هر چقدر تیمی در بازی حفظ توپ که پاس سالم یکی از ارکان آن می باشد موفق تر باشد ابتکار عمل (توپ) در اختیار آنها بوده و زمان مناسب برای اجرای تاکتیکهای اتخاذ شده از سوی مربی فراهم خواهد شد.

درجریان بازی فوتسال ۸۰% از مواقعی که بازیکنان مالکیت توپ را در اختیار دارند از انواع پاس ها جهت ارتباط استفاده خواهند نمود و سایر تکنیکها در اولویتهای بعدی قرار خواهند گرفت چرا که سرعت نیاز بازی فوتسال بوده که به دو شاخه : ۱- سرعت توپ ۲- سرعت بازیکن تقسیم خواهد شد، لذا فاکتور کلیدی جهت سرعت دادن به توپ در بازی قطعا ارسال یک پاس مناسب و متعاقب آن حرکت بازیکن جهت حمایت از پاس ارسالی خواهد بود . هیچ عاملی به اندازه ارسال پاس نامناسب از سوی بازیکنان نمی تواند اعتماد به نفس در یک تیم را پایین آورده و شکست ثمره آن خواهد بود.

تعریف پاس:

پاس عامل ارتباط بازیکنان در جریان بازی که موجب آن بالا رفتن قابلیت حفظ توپ وانجام کار دوم ( اجرای تاکتیک) می باشد.

ویژگیهای پاس مناسب:

۱- دقت در پاس

۲- شدت پاس

۳- فریب در پاس

۴- زمان پاس (لحظه پاس)

انواع پاس ( زمینی : کوتاه و بلند – هوایی : کوتاه و بلند):

۱- پاس با روی پا

۲- پاس با داخل پا

۳- پاس با خارج پا

۴- پاس با کف پا

۵- پاس با پشت پا

۶- پاس لاب ( کوتاه ، بلند)

۷- پاس ارسالی توسط دروازه بان ( با دست و پا)

عوامل کلیدی در اجرای پاس ماهرانه:

۱- انتخاب پاس

۲- اجرای پاس (دقت – شدت – فریب و لحظه پاس )

۳- مهارت در اجرای پاس

۴- سرعت در تصمیم گیری

۵- آگاهی محیطی ( بازیکن خودی ، بازیکن حریف ، فضاهای خطرناک)

نکات کلیدی در آموزش تکنیک پاس:

۱- در آموزش تکنیکها می بایست به ۳ عامل تکنیک : پای ضربه زنندهپای تکیه گاه و وضعیت سر توجه نمود.

۲- سیر پیشرفت در آموزش تکنیکها می بایست مدنظر باشد.( مقدماتی – پیشرفته – شرایط نزدیک به بازی – شرایط بازی) چرا که اگر بازیکنان در مرحله مقدماتی که طراحی تمرینات به شکل ساده و بدون حضور مدافع با سرعت پایین انجام خواهد شد نتوانند اصول را بدرستی انجام دهند در مراحل بالاتر به مشگل خواهند خورد چرا که همانطور که شما مربیان عزیز آگاه می باشید در مرحله پیشرفته ۲ اتفاق درپیشرفت تمرینات حادث خواهد شد :

۱- اضافه کردن مدافع

۲- بالا رفتن سرعت اجرای تکنیک همینطور در شرایط نزدیک به بازی می بایست از برتری عددی و بازی در نیمه زمین با ۲ دروازه باشروط خاص جهت شکل گیری تمرین و دست یافتن به اهداف تکنیک خاص مورد نظر در تمرین رسید و در نهایت در شرایط بازی مشاهده نماییم آیا بازیکنان به شکل صحیح قادر به اجرای تکنیک صحیح در شرایط سخت میباشند یاخیر!

۳- در صورتیکه بازیکنان در مراحل بالاتر طراحی تمرینات توسط مربی نتوانند تکنیک را بدرستی اجرا نمایند نیاز هست که مربی به مرحله قبل باز گشته و تمرینات جدیدی را طراحی نماید.

۴- استمرار در تمرینات و تاکید بر اجرای اصول از نکات برجسته و قابل تامل برای مربیان خواهد بود.

۵- رعایت اصل تنوع تمرین و طراحی تمرینات به شکل ساده و قابل فهم مد نظر باشد.

۶- پاس آخر منجر به گل یا موقعیت خطرناک برای مربیان می بایست با ارزش تلقی گردد و همواره بازیکنان با این قابلیت می بایست مورد تمجید مربی قرار گیرد.

۷- همواره برای تمرینات شرایطی انتخاب نمایید که تکنیک مورد انتظار شما مداوم تکرار گردد و بازیکنان مجبور به انجام آن شوند(برای مثال در آموزش پاس : بازیکنان پس از ارسال ۷ پاس مجوز به گل رسیدن خواهند داشت یا هر ۷ پاس ۱ امتیاز برای تیم پاس دهنده خواهد داشت) .

۸- از پیچیده نمودن تمرین و شروط جلوگیری بفرمایید(تمرین بایدساده ، قابل فهم و واقع گرا باشد).

۹- تمرینات را از ساده به مشکل طراحی نماییم.

۱۰- در تمرینات فقط یک موضوع را کوچ و همه تمرکز را برای اجرای صحیح آن تکنیک قرار دهیم.

پاس با ارزش:

پاس اگر در زمین حریف و پشت مدافعین در فضاهای خطرناک و فشرده (عمق) داده شود پاس با ارزش بوده چراکه پاس درعرض اصولا برای حفظ توپ ، در اختیار داشتن مالکیت برای اجرای تاکتیک و رسیدن به عمق یا فضاهای خطرناک حریف خواهد بود.از پاس در عرض گلی به ثمر نخواهد رسید ولی اجرای تاکتیک (حمایت در حمله) همواره پس از ارسال پاس در عمق ( به کناره ها یا راس) صورت خواهد گرفت.

با تایید روزبه صفابخش

به قلم : شهاب ا لدین سفال منش

مدرس رسمی فوتسال کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − ده =